SAMSUN'DA ULUSLARARASI GÖÇ KONGRESİ YAPILACAK

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) işbirliğiyle 21-23 Nisan tarihleri arasında "Uluslararası Göç Kongresi" yapılacağı bildirildi.

Samsun Valisi Sayın İbrahim Şahin, kongrenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye'ye gelen göçün boyutlarına dikkat çekti.

Kongrenin, yaşanan göç için yerel yönetimlerin nasıl tedbirler alması gerektiğini anlatmak için düzenlendiğini ifade eden Şahin, "Son yıllarda yaşanan göç, cumhuriyet tarihinde yapılan göçten bile daha fazladır. Suriye'de yaşanan iç savaşta yaklaşık 2 milyon 500 bin Suriyeli ülkemize geldi. Bu yaşanan zorunlu göç için yerel yönetimler olarak tedbirler almalıyız. Bu kongrede göç sorunlarını enine boyuna konuşacağız." dedi.

Samsun'un yaşanan göçten en az etkilenen iller arasında olduğunu belirten Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

"Samsun'da Irak, Afgan ve İran vatandaşı 6 bin 777 mülteci yaşıyor. Üç bin 114 Suriyeli olmak üzere diğer durumlarla birlikte toplam 13 bin 100 göç eden insana ev sahipliği yapıyoruz. Ancak Kilis, Hatay ve Gaziantep'te bu sayı çok fazla. Bunları konuşmak için bu kongreyi yapacağız. Yapılacak bu kongre vesilesi ile herkesin kendi vatanında, toprağında yaşamasını diliyorum."

Kongreyi Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve OMÜ'nün ortaklaşa düzenlediğini söyleyen Şahin, katkıda bulunan kuruluşlara teşekkür etti.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da yerel yönetimlerin yaşanan göç ile bir stratejiye ihtiyaç duyduğunu, kongrede bu konuların konuşulacağını belirterek tüm sivil toplum kuruluşlarını kongreye davet etti.

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan ise Türkiye'nin bulunduğu coğrafya itibariyle devamlı göç alan bir ülke olduğunu belirterek, son yüzyılın en büyük kitlesel göçünün yaşandığını dile getirdi.

Üç gün sürecek kongreye yerli ve yabancı çok sayıda akademisyenin katılacağı belirtildi

Kayıt: 19.4.2016
Güncelleme:17.3.2017
Paylaş


WS05